Members

Executive Committee

Shelley Payne, President
Kevin Cokley, President-elect
Keri Stephens, Secretary
Keffrelyn Brown
Erika Bsumik
Mechele Dickerson
Minette Drumwright
Brad Love
H.W. Perry
Mary Steinhardt

Academy of Distinguished Teachers

Name Department/School Year
inducted
Michael W. Adams English 2002
Rosalie Ambrosino Social Work 1995
Eric V. Anslyn Chemistry 2000
Marilyn P. Armour Social Work 2010
Jay L. Banner Geological Sciences 2011
Anitesh Barua Management Science and Information Systems 2000
Oguzhan Bayrak Civil, Architectural and Environmental Engineering 2014
Chandra Bhat Civil, Architectural and Environmental Engineering 2010
Daniel Birkholz English 2020
Volker Bromm Astronomy 2016
Keffrelyn D. Brown Curriculum and Instruction 2019
Keith C. Brown Finance 2006
Douglas Bruster English 2014
Erika M. Bsumek History 2020
Courtney T. Byrd Communication Sciences and Disorders 2016
Alan Campion Chemistry 1999
Mia E. Carter English 2001
Kevin O. Cokley Educational Psychology 2019
Richard L. Corsi Civil, Architectural and Environmental Engineering 2015
James H. Cox English 2017
David F. Crew History 2009
Elizabeth B. Cullingford English 1999
Tracy S. Dahlby Journalism 2017
John A. Daly Communication Studies 1995
Elizabeth A. Danze Architecture 2010
Janet M. Davis American Studies 2017
Patrick J. Davis Pharmacy 1995
Arturo De Lozanne Molecular Biosciences 2007
Andrew Dell’Antonio Music 2012
A. Mechele Dickerson Law 2015
Diana M. DiNitto Social Work 2997
Franchelle S. Dorn Theater and Dance 2007
Michael W. Downer Physics 2011
Minette E. Drumwright Business, Government and Society 2020
Robert A. Duke Music and Human Learning 1998
Oloruntoyin O. Falola History 2004
George B. Forgie History 1995
Thomas J. Garza Slavic Languages and Literature 2003
Marianne Gedigian Music 2017
Robert B. Gilbert Civil, Architectural and Environmental Engineering 2016
Steven J. Goode Law 1998
Samuel Gosling Psychology 2014
Michael H. Granof Accounting 1997
Kristen L. Grauman Computer Science 2017
Julia E. Guernsey Art and Art History 2020
Julie Hardwick History 2019
Roderick P. Hart Communications Studies 2000
Jeffrey L. Hellmer Music 2009
Linda D. Henderson Art and Art History 2000
David Heymann Architecture 2002
Charles J. Holahan Psychology 2011
Lori Holleran Steiker Social Work 2012
Adam Holzman Music 2008
Brent L. Iverson Chemistry 1999
Sharon Jarvis Communication Studies 2011
Ross F. Jennings Accounting 2001
Stanley M. Johanson Law 1995
Barbara L. Jones Social Work 2016
Jerry F. Junkin Music 2004
E. Christopher Kirk Anthropology 2016
Prabhudev C. Konana Management Science and Information Systems 2003
Lisa L. Koonce Accounting 2003
Desiderio Kovar Mechanical Engineering 2019
David A. Laude Chemistry 1998
Calvin Lin Computer Science 2013
James N. Loehlin English 2009
Christopher A. Long Architecture 2010
Brad Love Advertising and Public Relations 2018
Carol H. MacKay English 2003
Beth E. Maloch Curriculum and Instruction 2011
John T. Markert Physics 2015
Mark E. Mear Aerospace Engineering and Engineering Mechanics 2018
Juan Miró Architecture 2013
Kumas Muthuraman Information, Risk, and Operations Management 2017
Sonia Paban Physics 2020
Yale N. Patt Electrical and Computer Engineering 2011
Shelley M. Payne Molecular Biosciences 2000
James W. Pennebaker Psychology 2010
H. W. Perry, Jr. Government and Law 2018
Elizabeth Pomeroy Social Work 2014
Robert A. Prentice Management Science and Information Systems 1995
David M. Rabban Law 2001
Charles E. Ramírez Berg Radio-Television-Film 1996
Ramesh Rao Finance 2019
Elizabeth M. Richmond-Garza English 2004
Michele Angela Rountree Social Work 2020
Daron R. Shaw Government 2010
Greg O. Sitz Physics 2010
Lawrence W. Speck Architecture 2004
David W. Springer Public Affairs 2005
Michael P. Starbird Mathematics 1998
Mary A. Steinhardt Kinesiology and Health Education 2004
Keri K. Stephens Communication Studies 2018
Peter Stone Computer Science 2014
Sean Theriault Government 2012
Philip Uri Treisman Mathematics 2016
Philip L. Varghese Aerospace Engineering and Engineering Mechanics 2005
Donald E. Winget Astronomy 2005
Paul B. Woodruff Philosophy 1997
Name Department/School Year
inducted
Lorenzo Alvisi Computer Science 2016
James B. Ayres English 2001
James P. Barufaldi Curriculum and Instruction 2003
Anthony M. Bedford Aerospace Engineering and Engineering Mechanics 2001
Francis X. Bostick, Jr. Electrical and Computer Engineering 1996
William D. Carlson Geosciences 2006
Charles Chui Physics 1998
Alan Cline Computer Science 2005
James W. Daniel Mathematics 2005
Henry A. Dietz Government 1999
Betty Sue Flowers English 1997
David W. Fowler Civil Engineering 2000
Wallace T. Fowler Aerospace Engineering and Engineering Mechanics 1997
James D. Garrison English 2002
Karl Galinsky Classics 1999
Martha F. Hilley Music 2005
Judith A. Jellison Music 2003
Terry D. Kahn Architecture 2000
Robert J. Kane Philosophy 1995
Robert D. King Linguistics 1995
Mark Knapp Communication Studies 1999
John S. Kolsti Slavic and Eurasian Studies 2007
Desmond F. Lawler Civil Engineering 1997
Brian P. Levack History 2004
Leon E. Long Geosciences 1999
William Roger Louis History 1998
Ruth McRoy Social Work 1999
Guy Howard Miller History 1999
Jayadev Misra Computer Science 2007
John H. Murphy II Advertising 1998
Melvin Oakes Physics 1995
Sheldon Ekland-Olson Sociology 2013
David M. Oshinsky History 2008
Joy Hinson Penticuff Nursing 1998
Nancy L. Roser Curriculum and Instruction 2001
Philip S. Schmidt Mechanical Engineering 1998
Michael B. Stoff History 2002
John R. Trimble English 1995
James W. Vick Mathematics 1996
Lewis R. Wiman Art and Art History 1999
Marjorie C. Woods English 2011
Suzan Zeder Theater and Dance 2002
Name Department/School Year
inducted
Mario A. Benitez Curriculum and Instruction 1995
Robert H. Bishop Aerospace Engineering and Engineering Mechanics 2002
Oscar G. Brockett Theater and Dance 1996
Raymond Crisara Music 1999
Katherine M. Davis Mathematics 2001
Raymond E. Davis Chemistry 1995
Jaime N. Delgado Pharmacy 1997
Jill Dolan Theater and Dance 2006
William T. Guy, Jr. Mathematics 1995
Ernest Kaulback English 2000
Jonathan J. Koehler Management Science and Information Systems 1998
Patricia S. Kruppa History 2000
E. Glenn Lightsey Aerospace Engineering and Engineering Mechanics 2012
Susan E. Marshall Sociology 1996
William C. Powers, Jr. Law, Office of the President 1997
Rebecca Richards-Kortum Biomedical Engineering 2001
Charles R. Rossman English 1996
David W. Robertson Law 2002
Steven R. Salbu Management Science and Information Systems 1996
Timothy J. Schallert Psychology 1998
S. Martin Shankland Biological Sciences 2002
Robert C. Solomon Philosophy 1997
Lance E. Tatum Architecture 1998
John M. White Chemistry 2003
Kristin L. Wood Mechanical Engineering 2003